Durrės,  Hotel “Adriatiku”

 

Konferenca Shkencore Ndėrkombėtare

«Sporti Ballkanik – Zhvillime & Perspektiva»

 

SEANCA E PARĖ PLENARE / FIRST PLENARY SESSION

 


Moderator: 
Dr. Robert Gjedia

Pėrgjegjės i Departamentit tė Shkencave Sociale dhe Edukimit qė zhvillon  programin e edukimit fizik dhe sporteve nė SHLUJ Universiteti “Marin Barleti” / Head of Educational & Social Sciences Department who  developed the physical education and sports program at SHLUJ “Marin Barleti“ University

 

 

 

 

10:01-11:15 PANELI 1 / PANEL 1

 

 

1. Prof. Dr. Bardhyl Misja: Vangjel Zhapa-Nderi i Kombit Shqiptar, themelues i Lojrave Olimpike moderne / Vangjel Zhapa-Honor of the Albanian nation, founder of the modern Olympic Games

 

2. Prof. (PhD) Dr. Giovanni Armillotta (Itali/Italy): Ymer Pampuri, i pari kampion botėror shqiptar, dhe «1972-1991»: njėzetvjeē i artė i peshėngritjes shqiptare / Ymer Pampuri, the first Albanian World Champion and «1972-1991»: the Golden Twenty-Year Period of Albanian Weightlifting

 

3. Prof. As. Dr. Blerim Saiti (Maqedoni/Macedonia): Mundja dje dhe sot nė Republikėn e Maqedonisė / Wrestling yesterday and today in the Republic of Macedonia

 

4. Prof. Dr. Ljudmil Petrov (Bullgari/Bulgaria): Sporti bullgar dhe sukseset nė ndeshjet ndėrkombėtare nė basketboll, volejboll dhe futboll / Bulgarian sport and successes in international competitions in basketball, volleyball and football

 

5. Dr. Metsios T. Georgios (Greqi/Greece): Disa faktorė vendimtarė tė suksesit nė sporte grek / Some crucial factors of success in Greek sports

 

6. Prof. Dr. Gudar Beqiraj: Arritjet e peshėngritjes shqiptare ndėr vite / The achievements of the Albanian weightlifting through years

 

 

 

11:46-13:00 PANELI 2 / PANEL 2

 

 

1. Prof. Dr. Rauf Dimraj: Studimi i obezitetit me nxėnėsit e moshės 6-18 vjeē nė qytetin e Durrėsit baza e njė strategjie tė re tė edukimit fizik pėr Ministrinė e Arsimit dhe Sporteve / The obesity study with children aged 6-18 years in Durres basis of a new strategy of physical  education for the Ministry of Education and Sports

 

2. Prof. As. Dr. Hazir Salihu (Kosovė/Kosovo): Majlinda Kelmendi njė personalitet i sukseseshėm i sportit kosovar dhe botėror / Majlinda Kelmendi, a successful personality in Kosovo and Worldwide

 

3. Dr. Gianni De Biasi (Itali/Italy): Arritje dhe perspektiva tė ekipit kombėtar shqiptar tė futbollit / Achievements and perspectives of the Albanian national football team

 

4. Msc. Viron Bezhani: Faktorėt pėrcaktues nė rezultatet nė rritje nė sportin e mundjes / Factors determining growth results in wrestling

 

5. Dr. Stavri Bello: Shqipėria nė Lojėrat Mesdhetare, Latakia 1987. Nga vendimet politike drejt rezultateve / Albania in the Mediterranean Games, Latakia 1987. From political decisions to results

 

6. Msc. Xhorxhi VasiliFillimet e mėdha sportive dhe problematika e vlerėsimit tė Lėvizjes Sportive nė vitet ’20-’30 / The great sports beginnings and the problems of the Sports Movement's assessment in the 1920s and 30s

 

 

Index